Vybavení pro western
Westernové sedlo
Volba vhodného sedla je pro jízdu na koni velmi důležitá. Sedlo musí na koně dobře pasovat a mimo to musí také vyhovovat jezdci. oně se od sebe mohou velmi lišit ve stavbě těla. na koňský hřbet tedy není možné položit jaké koliv sedlo. také lidé jsou růzě stavěni. Velikost sedla musí být přizpůsobena také velikosti jezdce. Při výběru westernového sedla je také potřeba zvážit, pro které disciplíny westernového jezdění chceme toto sedlo používat. Na obrázku jsou popsány různé části westernového sedla :
Druhy westernových sedel
Westernových sedle existuje několik druhů, podle toho pro jakou činost se používají. Reiningové sedlo je zhotovento pro reining, ale může se používat pro všechny disciplíny. Cuttingové sedlo má ploché posedlí a vysokou hrušku. Ropingové sedlo se používá pro opravdovou práci na renči. Má silnější hrušku, je těžší a robustnější než jiná sedla. na orázcích jsou nakresleny jednotlivé druhy westernových sedel :
reiningové sedlo - opravdové sedlo pro show
cuttingové sedlo - vysoká hruška, ploché posedlí
ropingové sedlo - pro opravdohou práci na ranči
- silnější hruška, těžší a robustnější než jiná sedla
Třmeny
Třemeny musí být dostatečně velké pro jezdeckou botu. Musí být také dostatečně těžké. těžší se tak rychle nerozhoupe, a tak je pro jezdce takový třmen špičkou bity opět najít, pokud při jízdě vypadnou nohy ze třmenů. Existují dva druhy třmenů : oxbou a flat-bottom. Do třmenů typu oxbou se noha zasouvá až po podpatek. tento druh třmenů se používá při práci z dobytkem. Třmeny flat-bottom se používají pro ostatní disciplíny a nohy se do nich zasouvají po neširší část chodidla.
Uzda
Uzdy slouží k tomu aby držely udidlo na správném místě v hubě koně. Nápadné na těchto uzdách je, že se nepoužívá nánosník. Existuje také uza bez udidla, která tlačí na nosní a čelistní kosti. nazývá se bosal. bosal se používá ze jména u čtyřletých koní, protože v tomto věku koně mění chrup a působení uddla na citlivé dásně by mohlo vést k odporu koně při práci a opoždění výcviku. Proto se bosal používá hlavně v tomto období. na orázku máte popis uzdy.
! Omlouvám se anglický popis nenašla jsem nic jiného. Děkuji za pochopení.
cheekpiece - lícnice
cownpiece - nátylník
Udidla
Kroužkové udidlo má po obou koncích koužky. Ta část udila, která se dává koni do huby, je rozdělena na dvě části a uprostřed spojena.
Udidlo pro westernové ježdění bývá tenčí něž udidlo anglické a je vyrobeno ze sweet iron, tj. zdruhu železa který rychle rezne. většině koní je chuť rzi příjemná. Americké slovo pro kroužkové udidlo je snaffle. Kroužky udidla ve tvaru modou být kulaté, tvz. O-ring-snaffle, nebo ve tvaru D, tvz. D-ring-snaffle.
U starších koní (senior) se používá většinou udidlo pákové. Pákovým udidlem lze působit jemněji a lépe na hubu koně. jezdec však musí mít citlivou ruku, jinak může koni spousobit velkou bolest. Koně šestiletí a starší musí být během soutěží užděni pákovým nelomeným udidlem. Často také používá pákové udidlo s ohbím pro jazyk (port). Jazyk koně leží pod tímto ogbím a udidlo tlačí více na citliné dásně.
Působení prákového udidla si můžeme sami vyzkoušet tak, že si udidlo přiložíme k holenní kostoi a podbradní řežízek tapneme okolo holeně. Obě páky chtneme a přitáhneme směrem k holeni. Čím silněji zatáhneme, tím vštší bude tlak na holenní kost a tím větší i bolest kterou ucítíme. teprve pokud si to sami vyzkoušíme, dokážeme si předstarvit jak ostře může toto udidlo působit v rohou nezkušeného jezdce.