Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o westernového koně

Čištění

péče o kůži je hlavní důvod k čištění koní. Denním čištěním kůži zároveň masírujeme a zbavujeme přebytečného tuku, udumřelých šupinek kůže, špíny a zbytků uschlého potu. Toto ošetření je nutné, jinak dochází k ucpání kožních pórů. Póry hrají velkouroli při regulaci tělesné teploty. Jak důkladně a jak často koně čistíme, záleží na ročním období. V zomně, když mají koně zimní srst, je potřeba čistit jejich kůži hrubým kartáčem častěji než v létě.

Potřeby pro čištění

Pro čištění potřebujeme hřbílko kovové, gumové nebo plastikové, jeden hrubý kartáč, jeden jemný kartáč, vlněnou nebo froté utěrku, houbu a speciální hřeben na hřívu.

Postup čištění

Kůži nejprve zbavíme hrubé nečistoty a uvolněných chlupů hřbíkem. Hřbílko, ve kterém se usadí prach a špína, pravidelně vyklepáváme na vlhkou desku. Krouživými pohyby začneme hřebelcovat nejprve na levé straně postupujeme zepředu shora krku dozadu dolů. Následně stejným způsobem pokračujeme na pravé straně.  Hlavu a končetiny hřbílkem nikdy nečistíme.

Uvolněnou nečistotu a prach odstraníme hrubým kartáčem. Jemným kartáčem koně dočistíme a přetřeme vlněnou utěrkou. Takto docílíme zvláštní lesklé srsti. Hrubým katráčem pročešeme hřívu a odstraníme hrubou špínu.

Speciální jemný hřebínek na hřívu se používá pouze při protrhávání a zkrácení hřívy. Ocas koně kartáčujeme co nejméně, abychom zbytečně nevytrhali žíně. Slámu a piliny vybereme prsty. Pokud je ocas silně znečištěn, umyjeme žíně ve vlažné vodě s použitím mýdla nebo šamponu pro koně.

Houbu použijeme k omytí očních koutků a nozder po práci. V létě je koním po práci příjemné osvěžení a ostříkání vodou. vodu ze srsti stáhnemestěrkou. při čištění si nikdy nestopáme za koně ani tehdy, je-li velmi spolehlivý. Vždy se může náhle něčeho polekat a kopnout.

Zaplétání hřívy

U koní, kteří se účastní soutěže haltershow, je hříva zkrácena na šířku jedné dlaně nebo se zaplétá. Pro disciplíny reining, cutting a working cowhorse se hříva většinou necává dlouhá a nezaplétá se.

pro halteshow

pro reining, cutting a working cowhorse

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 13285
Měsíc: 337
Den: 17