Chody pro western
Walk
Walk je krok. V tomto chodu používá kůň své končetiny v následujícím pořadí : levá zadní, levá přední, pravá zadní, pravá přední.
Tento pohyb končetin nazýváme laterální, což znamená střídání dvou končetin na jedné straně po sobě. Walk musí být klidný, čistý a pravidelný. Pro vykročení ze zastavení použijeme lehkou pobídku holeněmi. Jakmile se kůň rozejde, holeň přestává působit. Oťeže držíme co nejvolněji an zkrátíme je v případě nutnosti. Přeiložíme-li holeně znovu a ruka jezdce pohyp propustí, přejde kůň do jogu.
Jog
Jog je klidný, uvolněný klus, Ve kterém je kůň dostaatečně aktivní. V tomto chodu požívá kůň své končetiny diagonálně. pořadí je následovné : levá zadní současčasně s pravou přední a následuje pravá zadní současně s levou přední.
Během soutěží je povinné jog takzvaně vysedět. Vysedět znamená, že jezdec zůstává stále sedět v sedle plnou vahou a snaží se jít s pohybem koně tak, že se v bedrech střídavě mírně ohýbá a opět uvolňuje.
Jezdíme-li v terénu, je tempo klusu vyšší a nazývá se trot. Během tohoto chodu není problém jezdit takzvaným lehkým klusem. Trot je pro koně méně namáhavější než lope.
K přechodu z pomalého klusu (jog) do rychlejšího (trot) pobídneme koně holeněmi a současně posuneme dlaně mírně dopředu. Pro přechod z klusu do cvalu (lope) přiložíme vnější holeň ke koni.
Lope
Lope je v podstatě klidný krátký cval, skládající se ze souvislé řady skoků, které se pravidelně opakují. Pro lepší rovnováhu v obratech může kůň cválat takzvaně cválat na levou nebo parvou nohu ve cvalu na pravou nohu je nohosled následující : levá zadní, pravá zadní a levá přední současně, pravá přední, fáze vznosu. Nohosled cvalu na levou nohu je opačný.
Sedí-li jezdec na koni, může rozpoznat, zdali kůň cválá na levou nebo na pravou nohu tak, že sleduje pohyb předních končetin. Podle toho, která přední noha jde dopředu poslední, jezdec pozná, na kterou nohu kůň cválá.
Během cvalového skoku je jeden moment celé tělo koně ve vznosu. Abychom koně nerušili v rovnováze, musíme balancovat s ním. Trup držíme vzpřímeně, bedra střídavým zakulacením a mírným prohnutím při cvalovém skoku kopírují pohyb koně. Vnější holení pobízíme koně je tehdy, když je to nutné.
Chceme-li cvalový skok více shromáždit, zkrátíme mírně otěže a pobídneme koně ke zvíšené aktivitě zádě.